Sıkça Yapılan Cilt Bakım Hataları

Sıkça Yapılan Cilt Bakım Hataları

 

Cilt bakımı

Ev işleri, günlük hayatın koşturmacası, iş, çocuklar… Üzerimize yüklenen bu kadar yük varken; bir de cilt temizliği ile uğraşmanın, çoğumuza zor geldiğini biliyoruz. Bu konuyu olabildiğince pratik bir şekilde halletmeye çalışıyoruz. Peki ya bu sırada yaptığımız hatalar?

Sıkça Yapılan Cilt Bakım Hataları

1-Cilt temizliği için makyaj temizleme mendilleri ile yetinmek

Evet, makyajımızın kaba temizliği için ideal olabilirler. Çok yorgun anlarımızda hayat kurtardığını hepimiz kabul edebiliriz. Ancak bu temizliğin yeterli geleceğini düşünmek çok yanıltıcıdır. Tam temizlik sağlamadığı için, ciltte makyaj kalıntısı bırakacak ve tıkalı gözeneklerin ciltte bakteri oluşmasına ne yazık ki ortam yaratacaktır. Bu da sıkça yapılan cilt bakım hataları başında gelir. Makyaj mendili kullandıktan sonra cildimizi mutlaka uygun ürünlerle temizlemeli, toniklemeli ve nemlendirmeliyiz.

2- Arkadaş tavsiyesi ile cilt temizliği ürünü kullanmak

Bir kahve içmek için buluştuğunuzda; cildinin ışıl ışıl parladığını gördüğünüz arkadaşınız size kullandığı üründen ne kadar memnun olduğunu elbette paylaşabilir. Her cilt tipi farklıdır ve ona iyi gelen bir ürün; sizin cildinizin daha da yağlanmasına veya kurumasına, hatta sivilce oluşumuna neden olabilir. Cildiniz için mutlaka uygun olan ürünü kullanmalısınız.

3-Cildinize hafta içinde çok sık peeling ya da maske uygulamak

Maske

Her şeyin fazlası zarar… Unutmayın ki, kullanılan cilt ürünlerini cildinizin yağ ve nem dengesini sağlamak için kullanıyorsunuz. Fazladan aynı işleme tabi olan cilt; yarardan çok zarar görür. Bir işlemi sık uygulamak değil; düzenli yapmak önemlidir.

4- Kullandığınız cilt ürünlerini sürekli olarak değiştirmek

Sıkça Yapılan Cilt Bakım Hataları

Zaman zaman cildimizin ihtiyaçları değişebilir. Mevsim değişiklikleri, kullanılan ilaçlar, hormonal değişiklikler; cilt ihtiyaçlarımızın değişmesine neden olabilir. Bir neden yokken cilt ürünlerini değiştirmek de cildin dengesini bozar.

5-Siyah noktalardan temizleme bandı ile “Tam Anlamıyla!” kurtulabileceğini düşünmek

Temizleme bantları yalnızca yüzeysel kirliliğin giderilmesine yardımcı olur. Evde düzenli olarak yapılan bakım, gözeneklerin fazlasıyla tıkanıp sivilce ve akne oluşturmasına engel olur. Kadınlar arasında sıkça yapılan cilt bakım hataları arasında bu da gelir. Gözeneklerin tam olarak temizlenebilmesi için bir güzellik uzmanı tarafından profesyonel cilt bakımı yapılmalıdır.

6-Sivilceleriniz sıkmak

Sivilce

Çoğumuzun ayna karşısında dayanamayıp yaptığı;  en ciddi cilt hatalarından biridir. Sivilceyi sıktığınızda gözeneği tıkayan o kötü şey dışarı çıksa da, en büyük kısmı içeride kalmaya devam eder. Bu durum sonrasında daha fazla sivilce oluşumu ve ne yazık ki izlere neden olur. Bir güzellik uzmanından yardım alarak derinlemesine temizlenmesi çok daha doğrudur.

 

7- Yalnızca kendiniz kullandığınız için makyaj fırçalarınızı nadiren temizlemek

Makyaj fırçaları uzun süre kullanıldığında, maalesef bakteri yuvası haline gelir. Cilt bakımınıza özen gösterseniz bile, makyaj fırçanızı temizlemiyorsanız, cildiniz savunmasız kalır. Özellikle birçok kadının yanak bölgesindeki sivilcelenmenin nedeni, temizlenmeyen allık fırçalarıdır. Düzenli aralıklarla makyaj fırçanızı temizlemeyi unutmayın.

8-Yağlı cilt tipinin nemlendiriciye ihtiyaç duymadığını düşünmek

Cildin tipi ne olursa olsun; her zaman nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz, su bazlı nemlendirici kullanmalısınız.

9-Güneş kremini yalnızca yaz mevsiminde kullanmak

Güneşin zararlarının yaz mevsiminde en fazla olduğu gerçek olsa da; cilt her zaman UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle güneş koruyucu kremi her mevsim kullanılmalıdır.

10-Makyajı temizlemeden yatmak

En sık yapılan cilt temizleme hatalarının başında, makyajı tam olarak temizlemeden yatmak gelir. Gözeneklerin tıkanmasıyla, hem sivilce oluşumuna davetiye çıkarırsınız; hem de cildiniz dinlenmemiş olur.

11-Yüzünüze uyguladığınız bakımı boynunuza da uygulamak

Cilt Bakım Hataları

Cildinize uyguladığınız temizlik,makyaj v nemlendirme ürünlerini, yüzünüzle birlikte boynunuza da uygulamalısınız. Boyun bölgesi, yaşlanmanın en hızlı olduğu bölgelerden biridir. Ayrıca ten makyajınızı yaparken de, boynunuza kadar uygulamanız; makyajın daha doğal görünmesini sağlayacaktır.

 

Scroll Up