Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer Epilasyon Hakkında

Yaz yine geliyor ve yaz ile birlikte; o sorunla yine karşı karşıyayız: İstenmeyen tüyler… Adı üstünde, istenmiyorlar işte! Kalıcı olarak kurtulmanın ise tek adresi, lazer epilasyon. Lazer epilasyon yaptırmadan önce, lazer epilasyon hakkında bilmeniz gereken püf noktalarını sizin için derledik. Bildiğiniz ve bilmediğiniz detaylarıyla Lazer Epilasyon:

Lazer Epilasyon

 

 Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer Epilasyon nedir?

Her şeyden önce, lazer epilasyon hakkında konuşalım: Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma metodudur. Bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için, temizlenmesi istenen bölgedeki tüylerin en az bir ay önce kökten alınmasının durdurulması gerekir. Lazer epilasyon da cinsiyetsiz bir işlemdir. İstenmeyen tüylerinden kurtulmak isteyen ve sağlık açısından bir problemi olmayan herkese uygulanabilir. Dünya genelinde yaklaşık 20 yıldır uygulanan bir yöntemdir.

Lazer Epilasyon kimlere uygulanabilir, kimlere uygulanmaz?

Lazer epilasyon hakkında öncelikle bilinmesi gereken konulardan biri; kimlere uygulanıp kimlere uygulanamayacağıdır. Bazı sağlık sorunlarına sahip olmayan, tüy gelişimini tamamlamış ve belli bir yaşın üzerindeki her bireye uygulanabilir. Birçok uygulamada olduğu gibi, hamile kadınlara lazer epilasyon uygulaması yapılamaz. Uçuk, sedef, enfeksiyon gibi cilt hastalıkları olan kişilerde, kalp pili olanlarda ve sara hastalarında bu uygulama sağlıklarına kavuşmadan yapılamaz. Kadınların aylık menstürasyon döngülerinin 3-5 gün öncesi ve sonrası döneminde uygulanmaz.

Lazer Epilasyon yaptırmak sağlık açısından güvenli mi?

Lazer epilasyon hakkında en çok sorulan sorulardan biri de budur. Doğru ellerde ve doğru cihazla yapıldığında evet.  Konusunda uzman estetisyenler tarafından yapıldığında, oldukça güvenli bir yöntem.  Lazer epilasyon uygulaması yaptıracağınız yeri seçerken, kişilerin uzmanlığını dikkate almanızı öneriyoruz. Unutulmamalıdır ki, lazer epilasyon tıbbi birçok tedavide ve ameliyatlarda da kullanılıyor.

Lazer Epilasyon uygulaması nasıl yapılıyor?

Lazer Epilasyon 2

Lazer Epilasyon yapılmadan en az 1 ay önce, kılların kökünden alınmaması gerekir. Ayrıca epilasyon yapılacak bölgenin bronzlaşmaması gerekir. Epilasyon işleminden önce kıl kökleri traşlanarak kısaltılır. Lazer epilasyon işleminde yoğun ışık demetinin kıl kökünü tahrip etmesidir. İşlem sonrası birkaç gün içinde, kıllar kendiliğinden dökülür. 4-5 hafta aralıklarla senslar tekrarlanır. Seans miktarını cilt rengi ve kıl yapısı belirler.

Lazer Epilasyon ile kıllardan tamamen kurtulmak mümkün müdür?

Ortalama olarak lazer epilasyonun başarı oranı; cilt ve kıl yapısının durumuna göre %90-95 civarındadır. Kalan inatçı tüyler de incelir ve uzama süreleri uzar. Tamamıyla biten vakalar da oldukça sık görülür. Ancak kayıtsız şartsız sonlandırıldığını söylemek her zaman doğru değildir.

Lazer epilasyon acılı bir işlem mi?

Kişinin ağrı eşiği ve hassasiyeti, cilt yapısı, işlemin uygulandığı bölge esaslarına göre değişir. Genelde hafif bir batma ya da yanma hissi oluşur. Kullanılan cihazların teknolojisi de gün geçtikçe daha başarılı sonuçlar veriyor. Artık kullanılan cihaz başlıklarının çok büyük bir çoğunluğu soğutma sistemi içeriyor.

Lazer Epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Lazer epilasyon; başta tıp olmak üzere, birçok alanda kullanımı olan bir işlemdir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için doğru şartlar gözetildiğinde; yüz, koltuk altı, kol, bacak, bikini bölgesi, sırt, göğüs gibi göz çukuru bölgesi dışında bölgelerde uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Hakkında

Lazer Epilasyonun avantajları nelerdir?

Uygulama yapılan kişilerde çoğunda kalıcı ve uzun dönem epilasyon sağlar. Tekniğe uygun yapılırsa güvenli bir yöntemdir. Bacak, sırt gibi geniş alanlarda uygulama olanağı sağlar. Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir. Kişilerin çoğu bu uygulamaya rahatlıkla uyum sağlar. Tekrar büyüme olsa bile tüyler ancak zayıf ve açık renkli olur. Uygulaması hızlı bir yöntemdir. Vücutta kesinlikle toksit ya da alerjik bir yan etkisi yoktur. Cildi tahriş etmez, kalıcı yara ve iz bırakmaz. Kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur. Batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli uygulama yöntemidir. Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcılık riski bulunmamaktadır.

“Farklı farklı lazer epilasyon cihazları var. Benim için en doğrusu hangisi?”

Alexandrite, Nd-Yag, IPL  lazer epilasyon cihazlarıdır. Uygulama alanları değişiyor. Alexandrite pratik ve etkili yöntem olmak birlikte ten rengi ve kıl tipi ayrımı yapar. Fakat koyu tenli kişilerde bu lazer uygulamasını yapmak risklidir. Nd-Yag lazer sadece koyu ciltler için oldukça ağrılı olması bu lazerin kullanılmasını kısıtlar.

IPL  lazer diğer lazerlere göre biraz daha artıları bulunmaktadır. Bu sistemde kişinin kılının kalınlık, sıklık ve rengine cildin renk ve yapısına uygulanacak bölgeye göre verilecek ışığın şiddeti ve süresini ayarlama olanağı sağlar. Bu da dalga boylarını çeşitlendirmiş oluyor. Bu avantaj esnek bir uygulama alanı sağlar. Epilasyon için kullanılan diğer cihaz türlerinde bu esneklik bulunmuyor. Başlıkların avantajı bu sistemde etkindir. Daha geniş alanlar etki eder. İşlem süresini kısaltır.

Lazer epilasyon sonrası hangi noktalara dikkat edilmelidir?

Lazer epilasyon hakkında bir bilinmesi gereken de; Lazer epilasyon yapılan bölgenin güneşten korunması  gerekiyor. Lazer epilasyon sonrasında kesinlikle cildi tahriş edici, peeling, kese, sıcak uygulamalar yapılmaması gerekiyor. Bölgenin nemli kalması önemli. Duş alınabilir ancak 24 saat sıcak su temas etmemesini öneriyoruz. Sonraki seanslar için, seans aralıklarına titizlikle takip edilmeli. Düzenli yapılan seanslar, seans sayısının artmasını önler. Bununla beraber; epilasyon tamamlandıktan sonra yılda 1-2 defa  o bölgelerin tekrar taranması, kıl köklerinin tekrar aktifleşmesine engel olur.

 

Özgül Acar Güzellik Salonu, Konyaaltı, Liman Mahallesi, Göynük, Kemer, Sarısu, Muratpaşa, Hurma ve tüm Antalya’da yaşayan dostlarımız için Lazer Epilasyon hizmeti veriyor.

 

Daha detaylı bilgi için Lazer Epilasyon-Depilasyon sayfamızı inceleyebilir, bizden randevu alabilirsiniz.

 

 

Scroll Up