8 Mart 2017

Kalıcı Makyaj

KALICI MAKYAJ

Kalıcı makyaj, çeşitli renkteki özel anti allerjik boya pigmentlerinin cildin üst deri diye tarif edilen epidermis bölgesinin yarı kalıcı olarak boyanması işlemidir. Kalıcı makyaj uygulamasını dövme uygulamasından ayıran en önemli özellik; pigmentlerin uygulandığı tabakanın dövmenin uygulandığı tabakadan farklı olması ve kullanılan boya pigmentinin inorganik bileşenlerden oluşmasıdır. Dövme işleminde dövme boyası; epidermise değil, daha alt tabaka olan  dermal tabakaya bırakılır, bu nedenle dövme ömür boyu ciltte kalır.

Kalıcı makyajda ise pigmentler epidermise bırakıldığı için; hücreler kendini yeniledikçe eğer kullanılan pigmentin içeriği organik olduğundan vücuttan atılır. Bu nedenle uygulamanın dayanıklılık süresi kişinin yaşam şekli, metabolizma yaşı, sigara kullanımı, ilaç kullanımı, cilt tipi gibi pek çok farklı etkene göre değişkenlik gösterir. Kalıcı makyaj uygulamasında; kalıcı eyeliner ve kalıcı dip liner kullanım süresi en uzun olandır. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle birlikte 1 ile 3 yıl arasındadır. Özgül Acar Güzellik Salonu kalıcı makyaj hizmetini Antalya Konyaaltı, Liman Mahallesi, Göynük, Kemer, Sarısu, Muratpaşa ve Hurma’da yaşayan misafirlerimiz daha çok tercih etmektedir.

1-KAŞ İÇİN YAPILAN UYGULAMALAR

MICROBLADING ( 3D KIL TEKNİĞİ)


Çeşitli nedenlerle dökülmüş veya seyrelmiş kaş kıllarının yerine, doğal görünümü koruyarak ve özel cihazların yardımıyla uygulanan, Japon tekniği ile yapılan kaş çizme metoduna Microblading denir. Daha çok kaşları dökülmüş-seyrelmiş kişiler veya kaş yapısı istediği şekilde olmayanların  tercih ettiği bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Tek kullanımlık iğnelerle doğal kaş kılına benzeyen kıllar çizerek derinin  altına boya enjekte edilmesiyle uygulanır. Bu nedenle Microblading uygulamasında kullanılan boyalar tamamen doğal bitki köklerindeki pigmentten üretilmektedir. Elde edilen görüntü doğal kaş kılından ayırt  edilmemelidir. Bu tekniğin; sürekli kaş farı veya kalemi kullanma zorunluluğundan kurtulma, suya dayanıklı olma ve uzun süre kullanabilme gibi önemli avantajları vardır.

Profesyonel kalıcı makyaj uzmanları tarafından bilinçli bir şekilde uygulandığında, sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Kişinin tarzına ve yüz yapısına göre doğru çizim yapılması çok önemlidir.

Ön çizim yapılıp, kaş şekli belirlendikten sonra Microblading  uygulaması yapılır. 3D kıl tekniği kaş uygulaması genellikle tek seansta tamamlanır; ancak ikinci seans gerekli görülürse 15-20 gün beklenmelidir. Doğru uygulamada kızarıklık,şişme,kabuklanma gibi durumlar söz konusu olmaz. İşlem ilk yapıldığında kaş rengi daha koyu görünse de, yaklaşık iki hafta içinde daha doğal bir görünüme kavuşacaktır.

Microblading kaş uygulaması tekniği yarı kalıcı olarak kabul edilmektedir; cilt yapısına göre farklılık gösterse de ortalama 1 ila 3 yıl arasında değişebileceğini söyleyebiliriz. Yağlı ciltlerde kalıcılığı daha azdır.

 

Bu uygulamanın; hamileler, şeker hastaları, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar ve psikolojik rahatsızlığı olan hastalara uygulanmaması gerekir. Ayrıca uygulama iyi bir uzmanlık ve çok iyi hijyen şartları gerektirir. Dolaylı olarak sağlığınızı ilgilendirecek olan bu uygulamayı yaptıracağınız yeri ve uzmanı titizlikle seçmenizi önemle tavsiye ediyoruz. Daha önce yapılan işleri mutlaka görmeniz önemlidir. Konusunda uzman olan kişi ve kurumlar; gerek internet sitelerinde ve sosyal medyada, gerekse yüz yüze yapılan görüşmelerde daha önce yaptıkları işlerin “Öncesi-Sonrası” fotoğraflarını paylaşırlar.

 

Kaşlar, yüzümüzün önemli bir parçasıdır ve bu işlem önce sağlığınızı, sonra görünümünüzü etkileyecektir. Olumlu sonuçlar elde etmeniz için, sizi Özgül Acar Güzellik Salonumuza davet ediyoruz.

PUDRALAMA

Microblading yönteminden farklı olarak; ilk uygulandığında oluşan kabuklanma dönemi geçtikten sonra kaş farı görüntüsü elde edilir. Kaşın altına yapılan bir gölgelendirme efekti işlemi olarak nitelendirebiliriz. Kalıcı kaş dolgusuna oranla, daha hafif bir dolgu tekniğine sahiptir ve keskin hatları yoktur. Bazı kaşların kıl yoğunluğu az olduğunda, kalıcı kaş makyajı pudralama tekniğini Microblading tekniği ile birleştirmemiz gerekebilir.

 

Pudralama tekniği, Microblading kalıcı kaş makyajına oranla biraz daha uzun süreli kullanılan bir tekniktir. Microblading kaş teniğine göre daha yoğun bir görüntüsü olduğunu söyleyebiliriz. Özgül Acar Güzellik Salonu olarak; kaşlarını sürekli far ile doldurmayı tercih eden kişilere bu tekniği tavsiye ederiz. Çünkü Microblading kıl tekniği kalıcı kaş makyajında, aralarda yine boşluklar olacağı için bu teknik daha tercih edilecektir.

Yakından bakıldığı zaman; yüzünüzde dikkat çekecek olan, iki kaşın birbirine benzemesi, yapılan kaşın şeklinin yüzünüze uygun olup olmadığı, ve kullanılan rengin doğal kıl renginizle ve cilt renginizle uyumlu olup olmadığıdır… Bu nedenle salonumuzda yüzünüze yakışacak kaşın tasarlamasına mutlak önem veriyoruz.

2-GÖZ İÇİN YAPILAN UYGULAMALAR

 

EYELINER- DIPLINER

Kalıcı eyeliner uygulaması, diğer noktalara uygulanan kalıcı makyajda olduğu gibi doğal pigmentlerle uygulanır. Uygulama öncesi, silinebilen eyeliner uygulamasında olduğu gibi göz kapakları üzerinde çizim yapılır. Kalıcı eyeliner uygulaması, uygulama yapılan bölgenin hassas olması nedeniyle oldukça profesyonel ve özenli bir çalışma gerektirir.

Eyeliner ile deep liner arasındaki en temel fark, uç kalınlıklarıdır. Eyeliner daha ince uçlu iğne ile uygulanırken, deep linerda kullanılan iğne daha kalın uçludur. Daha kalın çekilen kalıcı makyaj uygulaması için deep liner kullanılır. Kullanılan boyanın sonradan yeşile veya mavimsi bir griye dönmemesi açısından, kullanılan boya pigmentinin kalitesi büyük önem taşır. Ortalama yapılış süresi bir saat civarındadır. Bu uygulamada amaç; kirpik diplerinden takip ederek ince bir çizgi ile kirpikleri daha belirgin, dolgun ve gözleri daha çekici hale getirmektir.Rimel kullanılmadığı zaman dahi gözler çekici görünmeye devam eder. İşlem öncesi uygulanacak bölge özel solüsyon ile uyuşturulduğu için işlem sırasında ağrı ve acı hissi olmaz. İşlem 1 saat kadar sürer. Yaklaşık 1 ay sonra ikinci seans uygulandığında  işlemin dayanıklılık süresi artar. 2 senede bir yaptırılması yeterli olur.

  

3-DUDAK İÇİN YAPILAN LIPLINER UYGULAMASI

 

Lipliner

Dudak için yapılan lipliner uygulaması, genel yönleriyle, kalıcı makyaj prensiplerini taşır. Dudak çizgilerinde simetri bozukluğu ve/veya renk farklılıkları olan kişiler ve dudaklarında renk dolgusu isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilen bir uygulamadır. Lipliner, uzman kişiler tarafından yapılan kalıcı dudak makyajı veya çerçeve uygulaması tamamen doğal ve güvenlidir. Cilt yapısına göre farklılık gösterse de, kullanım ömrünün ortalama 1 ila 3 yıl arasında değişebileceğini söyleyebiliriz.

 

4-SAÇ SİMÜLASYONU

Saç simülasyonu, saçın seyreldiği bölgeleri kalıcı makyaj yardımıyla kapatma yöntemidir. Bu yöntemde gerçek saç kökleri ve kıl yapıları aynı kaşta olduğu gibi taklit edilerek özel cihazlar yardımıyla seyrelen alanlara yapılır.

Saç simülasyonu bir saç ekim yöntemi olmasa da, saç ekimi sonrasında doldurulamayan boşlukların kamufle edilmesi için kullanılabilen başarılı bir yöntemdir.Özellikle saç kıran gibi, bölgesel saç dökülmesinin olduğu durumlarda oldukça etkili sonuçlar verir. En başarılı sonuçlar genel de kısa saç tipinde yapılan simülasyonlarda alınmaktadır. Ağırlıklı olarak erkeklerin tercih ettiği bir uygulama olsa da, saç seyrekliği yaşayan sağlıklı her bireyin yaptırabileceği bir uygulamadır.

Saç simülasyonun uygulanma süresi, uygulanacak alanın büyüklüğüne göre değişir.Bu süre ortalama 30 dakika  ile 3 saat arasında değişebilmektedir.İşlem sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebilir. Öyle ki, aynı gün ılık duş ile saçın yıkanması mümkündür. Saç ekiminde olduğu kadar yüksek maliyetli, acı veren ve sonuç almak için beklemek gibi durumlar yaşanmadığından avantajlıdır. Kalıcılığı ortalama 2-3 senedir.

Saç simülasyon işleminde özel cihazlar ve kişiye özel tek kullanımlık iğneleri kullanılmaktadır. Saç simülasyon boyaları da; diğer bölgelere uygulanan kalıcı makyaj boyaları gibi özel boyalar olup, insan sağlığına zararları yoktur.

Scroll Up