8 Mart 2017

Bayanlara Özel Masaj

Masaj

BAYANLARA ÖZEL MASAJ

Masajın yaklaşık 5000 yıllık bir geçmişi vardır. Uygulanan tekniğe göre selülitten varise, romatizmadan toplardamar iltihabına kadar pek çok bedensel sorunun çözümü için kullanılıyor. Birçok rahatsızlığın giderilmesinde, yorgun adalelerin dinlendirilmesinde ve yumuşatılmasında oldukça faydalı olan masajın kökeni, M. Ö. 3000 yıllarına dayanıyor.

Kilo verme programı uygulayan kişiler tarafından düzenli olarak yaptırıldığında, boşalan yağ hücrelerini sıkıştırarak sarkmalara engeller. Vücuttaki deformasyonun önlenmesini sağlar ve kasları rahatlatır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği söylenir. Uygulama yaptıran kişi, masaj sonrası kendini daha enerjik hisseder. Günümüz hayat şartlarının ortaya koyduğu olumsuz etkilerden (stres, yorgunluk vb.) kişinin uzaklaşmasını sağlar. Baş ağrılarının doğurduğu atakları azaltır ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Cilde esneklik ve parlaklık kazandırır. Metabolizmayı hızlandırır.

1-MEDİKAL MASAJ

Özgül Acar Güzellik Salonu olarak uyguladığımız medikal masaj, yerleşik kas ağrılarının rahatlatılması amacıyla yapılır. Ciddi ağrı ve şikayetleriniz için doktorunuza başvurmanızı öneriyoruz. Uygulanan seansının insan bedenine birçok faydası bulunur. Vücuttaki ödemin dağıtılması, menopoz rahatsızlıkları ve dolaşımın etkin hale getirilmesi yönünden çok yararlıdır.

Klasik masajla karşılaştırıldığında, problemin olduğu bölgede yoğunlaşma ve baskıyı arttırma esasına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Klasik masaj çeşitli bitki yağları ile uygulanırken, medikal masaj kası rahatlatmaya uygun bir losyon yardımıyla yapılır. Fizik tedaviye destek sağlayan, kas gevşetme ve ağrı dindirme amaçlı yapılır.

2-SELÜLİT MASAJI

Dolaşım ya da beslenme bozuklukları veya genetik sebeplerle oluşan selülit dokuyu özel tekniklerle hafifletmek için yapılan masajın adıdır. Selülit masajı, diz kapaklarının hemen üzerinden başlayarak kalçaların bitimine kadar olan bölge ile karın bölgesine uygulanır.

Selülit masajına, diğer bütün türlerinde olduğu gibi, ayaktan kalbe sıvazlama hareketiyle başlanır. Daha sonra selülitlerin bulunduğu üst bacak ve basen bölgesinde hareketler daha yoğunlaşır. Sıvazlama hareketiyle dolaşım hızlandırılır. Daha sonra yoğurma ve vurma hareketiyle yağlar kırılır. Selülit masajında yoğun olarak kullanılan hareketler; dolaşımı hızlandırmak için sıvazlama, vücuttaki yağları kırmak için yoğurma ve buna yardımcı olarak vurma hareketi yapılır. Bu hareketler bacakta 20 dakika kadar, karın ve kollarda 10 dakika kadar sürer. Son olarak sıvazlama hareketiyle vücut rahatlatılarak masaja sonlandırılır.

Selülit masajında kullanılan yağların, ısıtıcı özellikte ve ince olması tabii ki önemlidir. Ama bu mevsimlere ve cilt durumuna göre değişir.

Yaz mevsiminde genelde, susam yağı gibi daha ince yağlar tercih edilebilir. Kış mevsiminde ise, acı badem yağı gibi daha ince yağlar tercih edilebilir. Eğer yağlı bir cilt ise de, sadece ısıtıcı özelliği olan susam yağı gibi yağlar kullanılır. Selülitte kullanılan en önemli yağlar portakal, susam, kayısı, kekik gibi aynı zamanda rahatlatıcı yağlardır. Bu seçim, cildin kuru ya da yağlı olmasına göre değişir. Kuru bir ciltte, biraz daha kalın bir yağ kullanıldığında, kan dolaşımı hızlanır. Aynı zamanda cildin altındaki kollajen doku yüzeye çekilir ve cilt canlandırılarak nemlenir.

3-KLASİK MASAJ

Kişileri fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatan ,değişik tekniklerle uygulandığı ve özel yağlar ile uygulanan terapiye masaj denilir. Genel anlamda klasik İsveç usulü masaj, tüm masaj sistemlerinin temelini oluşturur.

Vücudun güne zinde başlaması  ya da yaşamın gündelik yorgunluk ve sıkıntılarından kurtulmak amacı taşıyan türüdür. Masaj yapılan kişinin rahat ve keyifli bir ortamda kendini  dinlenmiş ve zinde hissetmesi amaçlanır.
Sert vuruşlar, ovma ve dairesel hareketlerin vücuda kısmen ya da tamamen uygulanır. Kasların rahatlatılması amaçlanır. Klasik Masaj merkeze doğru uygulanması halinde tansiyonu düzenler ve kan dolaşımını hızlandırır, ağrıyan kasları yumuşatmada yardımcı olur. Masajın ferah bir ortamda dinlendirici bir müzik ile yapılması kişi üzerinde daha faydalı bir etki bırakacaktır.

 

Scroll Up